| Typ: |
Verb Verb Rotord
|
| Hebreiska: | חוּל (chol) |
| Uttal: | chol Lyssna |
| Talvärde: | 44(8 + 6 + 30) ord med samma talvärde |
| Ursprung: | or חִיל en ursprunglig rot |
| Användning: | 58 ggr i GT |
| H2342a | (58 ggr) | bäva, vänta, dansa, bli sårad ... | |
| H2342b | (2 ggr) | bli fast | |
| H2442 | (14 ggr) | vänta | |
| H3176 | (40 ggr) | vänta, hoppas | |
| H6960a | (46 ggr) | vänta, hoppas, tvinna sig samman | |
| H7663b | (6 ggr) | vänta |
| H2342a | (58 ggr) | bäva, vänta, dansa, bli sårad ... | |
| H2029 | (43 ggr) | bli gravid, gravid, havande, med barn | |
| H3179 | (6 ggr) | para sig | |
| H3205 | (496 ggr) | föda, bli far, bli född ... |
Ord med chol som rot:
| Chavilah | H2341 | Chavilah |
| Chol | H2343 | Chol |
| chol | H2344 | sand |
| chil | H2427a | vånda, ångest, plåga |
| chajil | H2428 | här, armé, styrka, effektiv, rikedom |
| Chalchol | H2478 | Chalchol |
| machol | H4234 | dansa |
I den grekiska översättningen Septuaginta (LXX) översätts det hebreiska ordet chol till följande:
| gennema | G1081 | barn, yngel |
| exegeiro | G1825 | låta uppstå (komma till makt), uppväcka |
| epecho | G1907 | märka, se uppmärksamt på, stanna, hålla fast vid, ge akt på |
| eulabeomai | G2125 | uppfylld av helig fruktan |
| heko | G2240 | komma, ankomma |
| katantao | G2658 | komma, nå |
| katartizo | G2675 | upprätta, fullborda, återställa, laga, bereda, göra i ordning |
| kopiao | G2872 | arbeta, bli trött |
| lambano | G2983 | ta emot, få, välkomna, ta |
| odunao | G3600 | oroa, vålla smärta, plåga |
| pegnumi | G4078 | befästa, resa |
| plasso | G4111 | forma |
| prosmeno | G4357 | vara med, fortsätta med |
| saleuo | G4531 | vaja |
| sullambano | G4815 | ta, hjälpas åt tillsammans, tillfångata, bli befruktad |
| suntribo | G4937 | krossa, bryta sönder |
| sustrepho | G4962 | sammansvärja |
| tarasso | G5015 | vara upprörd, göra någon upprörd |
| traumatizo | G5135 | såra |
| trepho | G5142 | mata, ge att äta |
| hupomeno | G5278 | stå fast, hålla ut |
| phobeo | G5399 | frukta |
| odin | G5604 | födslovärk |
| odino | G5605 | känna födslovånda |
| Grammatisk kod | Svenska | Antal | |
|---|---|---|---|
Verb Verb hifil vajjiqtol 3p ♂ pl. hifil vajjiqtol (imperfekt konsekutiv) tredje person maskulinum pluralis | - | 1 | |
Verb Verb nifal vajjiqtol 3p ♂ sing. nifal vajjiqtol (imperfekt konsekutiv) tredje person maskulinum singularis | - | 1 | |
Verb Verb piel ♂ sing. piel andra person maskulinum singularis | - | 1 | |
Verb Verb piel vajjiqtol ♂ sing. piel vajjiqtol (imperfekt konsekutiv) andra person maskulinum singularis | - | 1 | |
Verb Verb qal 3p pl. qal tredje person pluralis | - | 1 | |
Verb Verb qal 3p ♀ sing. qal tredje person femininum singularis | - | 1 | |
Verb Verb qal 3p ♀ sing. qal tredje person femininum singularis | - | 1 | |
Verb Verb qal vajjiqtol 3p ♀ sing. qal vajjiqtol (imperfekt konsekutiv) tredje person femininum singularis | - | 2 | |
Verb Verb qal vajjiqtol 3p ♂ sing. qal vajjiqtol (imperfekt konsekutiv) tredje person maskulinum singularis | - | 2 | |
Verb Verb ♂ sing. andra person maskulinum singularis | - | 1 | |
Verb Verb vajjiqtol 3p ♀ sing. vajjiqtol (imperfekt konsekutiv) tredje person femininum singularis | - | 1 | |
Verb Verb piel particip aktiv ♂ pl. piel particip aktiv maskulinum pluralis | - | 1 | |
Verb Verb qal qal | - | 2 | |
Verb Verb piel particip aktiv ♀ pl. piel particip aktiv femininum pluralis | - | 1 | |
Verb Verb hofal 3p ♂ sing. hufal/hofal tredje person maskulinum singularis | - | 3 | |
Verb Verb hifil 3p ♂ sing. hifil tredje person maskulinum singularis | - | 3 | |
Verb Verb piel piel | - | 1 | |
Verb Verb piel 3p ♀ sing. piel tredje person femininum singularis | - | 2 | |
Verb Verb pual 3p ♂ pl. pual tredje person maskulinum pluralis | - | 1 | |
Verb Verb piel 3p ♂ sing. piel tredje person maskulinum singularis | - | 1 | |
Verb Verb pual qatal 1p sing. pual qatal (perfekt) första person singularis | - | 3 | |
Verb Verb pual qatal ♂ sing. pual qatal (perfekt) andra person maskulinum singularis | - | 1 | |
Verb Verb piel particip aktiv ♂ sing. piel particip aktiv maskulinum singularis | - | 1 | |
Verb Verb qal 1p sing. qal första person singularis | - | 1 | |
Verb Verb qal ♀ sing. qal andra person femininum singularis | - | 1 | |
Verb Verb qal ♂ pl. qal andra person maskulinum pluralis | - | 1 | |
Verb Verb qal 3p ♀ sing. qal tredje person femininum singularis | - | 3 | |
Verb Verb qal 3p ♂ pl. qal tredje person maskulinum pluralis | - | 6 | |
Verb Verb qal 3p ♂ sing. qal tredje person maskulinum singularis | - | 3 | |
Verb Verb qal qatal 1p pl. qal qatal (perfekt) första person pluralis | - | 1 | |
Verb Verb qal qatal 1p sing. qal qatal (perfekt) första person singularis | - | 1 | |
Verb Verb qal qatal 3p pl. qal qatal (perfekt) tredje person pluralis | - | 2 | |
Verb Verb qal qatal 3p ♀ sing. qal qatal (perfekt) tredje person femininum singularis | - | 3 | |
Verb Verb qal ♀ sing. qal andra person femininum singularis | - | 2 | |
Verb Verb qal ♂ pl. qal andra person maskulinum pluralis | - | 2 | |
Verb Verb particip aktiv ♂ sing. particip aktiv maskulinum singularis | - | 2 |
1 | |
2 | |
3 | |
1 | |
1 | |
2 | |
1 | |
5 | |
12 | |
3 | |
11 | |
7 | |
1 | |
2 | |
1 | |
1 | |
2 | |
1 | |
1 | |
Totalt 58 |
|---|