Hösten 2022 flögs 5 helröda kvigor in från Texas till Israel. Efter en ceremoni på Ben Gurions flygplats så har kvigorna varit på hemlig ort i Israel. Nu i slutet på mars 2024 är kvigorna tre år och fyra av dem håller fortfarande måttet. På tempelinstitutet i Jerusalem säger man att de hoppas utföra ceremonin innan pesach som är 22 april i år. Det spekuleras att det kan ske ett offer nu på fredag 29 mars (som just är röda kvigans sabbat).
Senast när jag och Liselotte var i Jerusalem gick jag in på tempelinstituet och frågade jag om det var möjligt att fotografera kvigorna till Kärnbibelns översättning, men de var på en strikt hemlig plats.
Vad är det då som är så speciellt med några röda kor? Det har att göra med en vers i 4 Mos 19:2 där det står att det krävs ett offer av en röd kviga för att få den aska som ska användas i det stänkelsevatten för att helga prästerna som ska tjäna i templet.
Eftersom detta har att göra med spekulationer om ett tredje tempel, så är detta en nyhet som rör upp känslor i den judiska, kristna och muslimska världen.
När Hamas talesman Abu Ubaida inledde ett tal 14:e januari 2024, för att uppmärksamma den 100:e dagen av kriget i Gaza, så berättade han om orsakerna till massakern den 7 oktober. En av dem var att "judar hade fört röda kor till det heliga landet."
Detta är inget som jag har sett svenska journalister ta upp som en av orsakerna till attacken. Här krävs en kunskap om Bibeln för att kunna förstå vad som sker i den här regionen av världen.
Sedan Moses tid fram till romarna förstörde det andra templet år 70 e.Kr. har totalt 9 kvigor offrats. Det är historiskt om vi 2024 skulle vara med om att den 10:e kvigan offras. Det är då över 2000 år sedan det sist skedde.
Den kände medeltida rabbinen Rambam (Maimonides) skriver att den tionde röda kvigan skulle inleda den messianska tidsåldern.
Just offret med den röda kvigan ses som en paradox för judiska rabbiner, eftersom den som utför offret blir oren, men den som stänks med vatten blandad med askan blir ren! Ritualen kallas chock, vilket betyder att det finns ingen rationell logik bakom offret. I Talmud (judiskt verk som sammanfattar Torah och den muntliga traditionen) står det att av alla 613 bud är detta det enda bud som Salomo inte kunde förstå.
Av alla offer är detta offer det enda som ska ske utanför templet, se 4 Mos 19:3. Prästen ska kunna se in mot det heliga. Intressant är att 2011 köptes ett landområde på slutningen av Olivberget för just detta ändamål.
Det finns också ett portabelt altare klart som snabbt kan flyttas och sättas upp där offret ska ske.
Bilden är är klipp från CBS från 2 mars 2024.
Vad ska man tro om allt detta. Det är viktigt att inte spekulera för mycket och ropa ut datum för Jesu återkomst.
Det vi i alla fall kan säga är att detta offer av en röd kviga är det sista steget för vad som krävs för att tempelinstitutet ska kunna sätta igång med prästtjänsten. Alla kärl, och detaljer för tempeltjänsten finns klara och det finns levitiska präster redo att tjäna. Det som saknas är ett tempel ...
Som kristen finns versen i 2 Thess 2:4 där antikrist ska sätta sig i templet och förhäva sig över allt och kalla sig gud. Tolkar man detta bokstavligt så är det inte något positivt att ett tredje tempel byggs. Detta tempel som planeras i Jerusalem är inte det tempel som nämns om i Heskiel 40.
I 1 Krönikeboken 12:32 står att Isakars söner var män som förstod tidens tecken. Det är viktigt att förstå att vad som sker i Israel kommer att påverka världshändelser.
Läs gärna blogginlägget från 2022-09-23 här.
Bilden för detta inlägg kommer från följande klipp från tempelinstitutet 2015.