Istanbuls arkeologiska museum

Här finns sarkofagen av Alexander den store , men vad gäller bibeln är varningsskylten från andra templet det mest instressanta (dock pågår renovering sedan 2023, fortfarande hösten 2025, så den delen är stängd).

I templet i Jerusalem hade hedningar bara tillgång till den yttre förgården (Upp 11:2). Det var här offerdjur såldes, Jesus undervisade osv. Den judiske historikern Josefus skriver att det fanns en 3 alnar (1,3 meter) hög stenmur som begränsade tillträdet till de inre delarna (kvinnornas förgård, templets förgård där brännofferaltaret fanns och själva templet). Längs med barriären fanns skyltar med en röd varningstext på grekiska och latin: "Ingen främling får träda innanför templets inhägnad! Den som överträder bär själv ansvaret för sin död, som kommer att bli följden." Hittills har två sådana varningsskyltar hittats. Den första hittades 1871 och finns på Istanbuls arkeologiska museum. Ett fragment från en annan sten som hittades 1936 finns i Jerusalem på Israel Museum. Se även Apg 21:29.

Läs mer

Istanbuls arkeologiska museum

Bilder från Kärnbibeln

2025-08-25 07_24_51-Greenshot.png2025-08-25 07_25_41-Greenshot.png2025-08-25 07_55_05-Greenshot.pnginscription_warning_temple.png

Videor från Kärnbibeln